20.05.2021 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozvodnené rieky a potoky zaplavili aj časť tohtoročnej úrody

Rozvodnené rieky a potoky zaplavili aj časť tohtoročnej úrody. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Rozvodnené toky na niektorých miestach Slovenska podľa nej zaplavili aj časť poľnohospodárskych plodín. Poľnohospodári v blízkosti vodných tokov rátajú škody a hovoria o lokálnych povodniach. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podľa jej slov spúšťa celoslovenský monitor škôd.
Rieky a potoky, ktoré sa rozvodnili, robia podľa Holéciovej v týchto dňoch starosti aj poľnohospodárom. Nepriaznivá situácia je najmä v povodí Hronu. V oblasti Slovenskej Ľupče spadlo z pondelka (17. 5.) na utorok (18. 5.) 73 milimetrov (mm) zrážok, čo je polovica májového úhrnu. Hron sa vylial na ornú pôdu vo viacerých chotároch.
"Máme totálne zničených 27 hektárov kukurice. Z celkovej výmery kukurice sme tak prišli o 22 %, čo by bolo 1350 ton kukuričnej siláže v hodnote 44.000 eur. Škody máme aj na ďalších poliach, kde máme zasiate obilniny alebo hrach. Zatiaľ odhadujeme celkové straty na 66.000 eur," uviedol predseda RD HRON Slovenská Ľupča Igor Nemčok.
Poľnohospodárom z Badína v okrese Banská Bystrica podľa Holéciovej zaplavilo senážne porasty – raž, lucernu. V týchto dňoch ju už mali kosiť. Keďže porasty ostanú najbližšie dni pod vodou, stratia na kvalite, a tým pádom sa zníži aj kvalita samotného krmiva pre zvieratá.
"Už dnes vieme, že pre zaplavené porasty budeme musieť pridávať zvieratám iné krmivo, a tým sa nám ich chov predraží," dodal predseda PD Badín Mojmír Haško.
Lokálne záplavy na porastoch ozimín a jarín majú podľa hovorkyne aj pestovatelia v Levickom okrese, najmä v lokalite Želiezovecko. Presné straty zistia, až keď voda ustúpi. Poľnohospodári v najviac zasiahnutých lokalitách v týchto dňoch nahlasujú poisťovniam jednotlivé škody. Poisťovne ich vyzývajú, aby si úrodu poisťovali vo väčšom, pretože štát im časť poistného preplatí.
"Dnes evidujeme desiatky hlásení, ktoré nám pre aktuálne zrážky nahlásili poľnohospodári. Začíname už s jednotlivými obhliadkami v teréne. Odporúčame pestovateľom, aby nám škody ohlásili čím skôr," apeluje riaditeľ Agra Poisťovne Dalibor Bán.
Informovala, že vzhľadom na výkyvy počasia začína tento týždeň SPPK s veľkým monitoringom všetkých škôd na tohtoročnej úrode. Vyzýva preto poľnohospodárov, aby jej nahlasovali všetky straty na plodinách spôsobených počas celého roka. Doteraz to boli jarné prízemné mrazy a rozvodnené rieky.
Holéciová dodala, že monitoring bude SPPK robiť aj v prípade škôd, ktoré na poľnohospodárskych plodinách spôsobí premnožená poľovná zver, hraboše, ľadovec či sucho.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down