21.10.2014 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusi dočasne zastavujú dovoz ovocia a zeleniny z Ukrajiny

Rusko zavedie dočasný zákaz na dovoz zeleniny a ovocia z Ukrajiny. Oznámila to dnes ruská fytosanitárna a veterinárna služba Rosselchoznadzor s tým, že zákaz vstupuje do platnosti od stredy 22. októbra. Informovali o tom agentúra Reuters a ruský portál rt.com.

Dôvodom sú obavy, že mnohé dodávky ovocia a zeleniny z Ukrajiny sú v skutočnosti reexportom z krajín Európskej únie. Rosselchoznadzor uviedol, že toto podozrenie vzrástlo potom, ako v auguste a septembri, teda krátko po zavedení ruského embarga na dovoz ovocia a zeleniny z krajín EÚ, sa medziročne výrazne zvýšil dovoz jabĺk, sliviek, hrušiek, uhoriek a paradajok z Ukrajiny. Embargo na potraviny z EÚ zaviedla Moskva začiatkom augusta, pričom jeho platnosť stanovila predbežne na jeden rok.
Po výraznom zvýšení dovozu ovocia a zeleniny z územia Ukrajiny Rosselchoznadzor požiadal ukrajinskú fytosanitárnu službu Gosvetfitoslužbe, aby do 21. októbra zabezpečila v prípade týchto produktov riadne označenie a informácie, čo by potvrdilo, že ide o ukrajinské výrobky. To sa však podľa ruskej služby nestalo. Ďalším dôvodom dočasného zákazu je, že v niektorých dodávkach agroproduktov z Ukrajiny boli objavení škodcovia.
Zákaz na dovoz ovocia a zeleniny je ďalším v sérii obmedzení voči ukrajinským výrobkom potom, ako začiatkom roka bola na Ukrajine zosadená proruská vláda. V priebehu roka Rusko zakázalo dovoz ukrajinského mlieka a mliečnych výrobkov, konzervovaných rýb a zeleniny, niektorých značiek alkoholu, zemiakov, sóje a výrobkov z nej, džúsov a cukroviniek.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down