02.03.2022 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ruská invázia na Ukrajinu ohrozuje svetové zásoby potravín

Útok Ruska na Ukrajinu ohrozuje globálne zásoby potravín. Uviedol to v utorok nórsky výrobca priemyselných hnojív Yara International, pričom dodal, že producenti musia urobiť všetko preto, aby znížili svoju závislosť od dodávok surovín pre agrosektor z Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rusko a Ukrajina sú najväčšími vývozcami viacerých kľúčových potravinových komodít. Napríklad na globálnom exporte pšenice sa spolu podieľajú takmer 30 %, na globálnom vývoze kukurice 19 % a v prípade exportu slnečnicového oleja až 80 %.
      Rusko však navyše vyváža aj veľký objem produktov určených na zabezpečenie výživy plodín, dodala spoločnosť Yara. Na celkovej európskej spotrebe týchto produktov sa Rusi podieľajú zhruba štvrtinou. Rusko dodáva aj zemný plyn na výrobu dusíkatých hnojív.
      "Vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu sú najväčšie zdroje surovín na zabezpečenie produkcie potravín v Európe do veľkej miery limitované, pričom alternatívy na najbližšie obdobie nie sú," uviedla nórska firma.  
      Výkonný riaditeľ Svetového potravinového programu (WFP) David Beasley v týchto dňoch varoval, že vojna na Ukrajine bude mať dramatický vplyv na možnosti organizácie zabezpečiť dostatok potravín pre vyše 100 miliónov ľudí. Dodal, že ceny potravín, palív a náklady na dopravu "poletia nahor".  
      Podľa firmy Yara jedným z možných dôsledkov bude, že iba najprivilegovanejšia časť svetovej populácie bude mať prístup k dostatočnému množstvu potravín. Ako dodala, zatiaľ čo vysoké ceny môžu mať krátkodobo pozitívny vplyv na zisky, v dlhodobom horizonte povedú k neudržateľnému potravinovému systému, hladovaniu a konfliktom. "Je preto dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo začalo pracovať na znížení závislosti pri produkcii potravín od Ruska, aj keď alternatív momentálne veľa nie je," uviedla nórska spoločnosť.        

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down