12.08.2014 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ruské embargo na dovoz potravín bude Lotyšsko stáť okolo 55 mil. eur

Zákaz dovozu potravín z Európskej únie, ktorý zaviedlo Rusko minulý týždeň ako odvetné opatrenie na sankcie EÚ, bude stáť Lotyšsko asi 55 miliónov eur. Uviedla to dnes lotyšská premiérka Laimdota Straujumová. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

"Očakávané straty sa odhadujú na približne 55 miliónov eur. Vyše polovicu z tejto sumy by mali predstavovať straty pre mliekarensky priemysel. Ten utrpí najviac," dodala premiérka s tým, že čísla ešte nie sú konečné.
Štátny tajomník lotyšského ministerstva zahraničných vecí Andrej Pildegovič pred niekoľkými dňami informoval, že Lotyšsko pripraví kompenzačný mechanizmus pre podniky, ktoré poškodilo ruské embargo na dovoz potravín. Moskva zaviedla embargo na dovoz potravín a poľnohospodárskych produktov z tých krajín, ktoré uvalili na Rusko sankcie. Ročný zákaz dovozu sa týka ovocia, zeleniny, bravčového a hovädzieho mäsa, hydiny, rýb, mlieka a mliečnych produktov, a to z EÚ, Spojených štátov, Kanady, Austrálie a Nórska.
Západné štáty obviňujú Moskvu z podpory proruských separatistov na východe Ukrajiny. K sprísneniu sankcií prístúpili najmä potom, ako v polovici júla havarovalo na východe Ukrajiny lietadlo malajzijských aerolínií Malaysia Airlines. To podľa západných krajín zostrelili proruskí separatisti. Na palube bolo takmer 300 ľudí, nikto z nich haváriu neprežil.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down