11.12.2013 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko sa chystá bojkotovať 13 holandských mliekarenských spoločností

Rusko zvažuje zavedenie dočasného zákazu dovozu holandských mliečnych výrobkov. Uviedol dnes holandský denník Volkskrant.

Zákaz, ktorý by mal vstúpiť do platnosti 19. decembra, by mohol ovplyvniť 13 mliekarenských spoločností, a to vrátane dcérskych spoločností firiem FrieslandCampina a Leerdammer.
Denník tvrdí, že podľa ruskej potravinárskej inšpekcie dotknuté firmy majú vážne nedostatky. Rusko napríklad požaduje, aby podniky postavili ploty okolo svojich tovární a zastavili vykladanie mlieka pod šírym nebom.
Ruská strana tvrdí, že tieto nedostatky sú dôsledkom zlých kontrol v Holandsku a je znepokojená tým, že holandská potravinárska inšpekcia NVVA sprivatizovala kontrolné konania v mliekarenskom sektore, pričom Rusi požadujú návrat k inšpekciám zo strany štátnych kontrolórov.
Volkskrant zároveň upozornil, že vzťahy medzi Holandskom a Ruskom boli kvôli viacerým incidentom počas celého roku dosť napäté. Treba sem zarátať zatknutie aktivistov organizácie Greenpeace a ich zadržiavanie ruskými úradmi, ruský bojkot holandských zemiakov či zatknutie ruského diplomata v Haagu.
Podľa mliekarenského združenia NZO mal v roku 2012 vývoz mliečnych výrobkov do Ruska hodnotu 150 miliónov eur. To zodpovedá 2,5 % z celkového vývozu holandských mliečnych výrobkov do zahraničia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down