08.08.2014 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko sa stretlo s latinskoamerickými ambasádami kvôli dovozu potravín

Ruská vláda sa stretla v stredu 6. augusta s predstaviteľmi rôznych latinskoamerických veľvyslanectiev a diskutovala s nimi o možnosti nájsť si ďalších poskytovateľov potravín. Krok Moskvy nasledoval po tom, čo zakázala mnoho západných produktov. Informoval o tom vo štvrtok šéf čílskeho vládneho orgánu pre obchod Andrés Rebolledo.

Rusko zakázalo všetok dovoz potravinových produktov z USA a určitých tovarov z Európskej únie, Austrálie, Kanady a Nórska, keď ruský prezident Vladimir Putin nariadil odvetu za sankcie uvalené na Moskvu kvôli ukrajinskej kríze.
"Včera (v stredu) sme mali stretnutie medzi ruskou vládou a rôznymi latinskoamerickými ambasádami, kde bolo samozrejme pozvané aj Čile," uviedol v rozhovore pre tlačovú agentúra Reuters Rebolledo, šéf orgánu čílskej vlády pre obchod s názvom Direcon.
"Povedali nám, že hľadajú ďalších dodávateľov potravín," informoval Rebolledo, ale nespresnil, ktoré veľvyslanectvá boli na stretnutí prítomné.
Ruský zákaz predstavuje obrovskú príležitosť pre vývoz mäsa a obilia z poľnohospodárskej veľmoci Brazílie a menšiu šancu i pre jej latinskoamerických susedov.
"Našej ambasáde povedali napríklad aj to, že nám dajú zoznam produktov, ktoré pokladajú za prioritu... Ruská vláda uviedla, že zoznam nám odovzdá v najbližších dňoch," dodal Rebolledo.
Čile môže poskytnúť alternatívu za európske ovocie. V roku 2013 už do Ruska vyviezlo tovar za 643 miliónov dolárov - išlo predovšetkým o potraviny, lososy a ovocie, ako uvádza Direcon.
V Brazílii dostalo okamžite súhlas približne 90 nových podnikov na spracovanie mäsa, aby začali vyvážať do Ruska hovädzinu, kuracinu a bravčovinu. Juhoamerická krajina už pracuje aj na zvýšení predaja obilia a sóje ruským obchodníkom. Uviedol to vo štvrtok brazílsky minister poľnohospodárstva.
Brazília je najväčším exportérom hovädziny, kuraciny a sóje na svete a jedna z mála krajín, ktoré majú dostatok pôdy na to, aby mohli zvyšovať poľnohospodársku produkciu. Brazília je teda jasným víťazom embarga.
Ťažiť zo situácie však môžu aj menšie krajiny ako Argentína a Čile.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down