26.11.2015 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko sprísni kontrolu potravín z Turecka

Rusko sprísni kontrolu potravín dovážaných z Turecka, uviedlo dnes ruské ministerstvo poľnohospodárstva s tým, že Moskva pristúpi k dodatočným kontrolám tureckého tovaru na hraniciach. Informoval o tom spravodajský server Sputnik.

Ruská veterinárna a fytosanitárna služba Rosselchoznadzor posilní kontrolu nad dovážanými potravinami a poľnohospodárskymi produktmi z Turecka a pristúpi k dodatočným kontrolám na hraniciach, ako aj priamo v tureckých prevádzkach. Dôvodom je, ako dodalo ministerstvo, opakované porušovanie ruských noriem tureckými výrobcami.
"Približne 15 % tureckých agroproduktov nespĺňa ruské normy," uviedol minister poľnohospodárstva Alexander Tkačev. Práve Tkačev už v stredu (25. 11.) naznačil, že Rusko by mohlo nahradiť turecké potraviny dovozom z iných krajín. Týka sa to najmä zeleniny, ale aj citrusových plodov. Urobil tak len deň po tom, ako turecká stíhačka F-16 zostrelila ruský bombardér Su-24, ktorý následne dopadol na územie Sýrie. Podľa Ankary ruský stroj narušil turecký vzdušný priestor, čo Rusko popiera. K priamemu potravinovému embargu však ruská vláda zatiaľ nepristúpila.
V reakcii na incident už ruské cestovné kancelárie začali rušiť zájazdy do Turecka a ozvala sa aj proruská vláda anektovaného polostrova Krym. Tá oznámila, že zmrazila asi 30 tureckých investičných projektov v hodnote približne 500 miliónov USD (472,32 milióna eur). Ide najmä o projekty v oblastiach ako telekomunikácie, stavebníctvo, poľnohospodárstvo, cestovný ruch či lodná doprava.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down