07.08.2014 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko zakázalo dovoz potravín z EÚ, Nórska, USA, Austrálie a Kanady

Rusko od dnešného dňa zakazuje dovoz potravín z Európskej únie (EÚ), USA, Nórska, Kanady a Austrálie. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes na stretnutí kabinetu oznámil, že zákaz sa týka dovozu ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov. Zákaz vstupuje do platnosti už dnes 7. augusta 2014 a potrvá jeden rok.
Toto rozhodnutie Moskvy nasledoval po najnovšom kole sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla minulý týždeň Európska únia. Sprísnené sankcie sa prvýkrát zameriavajú na celé sektory hospodárstva.
Spojené štáty a EÚ obviňujú Rusko, ktoré v marci anektovalo polostrov Krym, z eskalácie napätia na východe Ukrajiny. USA a EÚ sa rozhodli sprísniť sankcie proti Rusku po zostrelení lietadla malajzijských aerolínií na východe Ukrajiny v júli tohto roka. Podľa západných krajín za tragédiu lietadla sú zodpovední proruskí separatisti. Na palube bolo takmer 300 ľudí, nikto z nich neprežil.
Rusko je pritom závislé od dovozu potravín a väčšinu dováža práve zo západných krajín. Doteraz uvalilo zákaz na dovoz potravín len z niektorých štátov, najmä z Ukrajiny. Z krajín EÚ najvýraznejšie odvetné opatrenia zaviedla Moskva voči Poľsku, z ktorého zastavila celkový dovoz ovocia a zeleniny. Naopak, agentúra RIA Novosti zverejnila, že Moskva plánuje zvýšiť dovoz ovocia a zeleniny z Turecka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down