26.01.2015 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko zakázalo dovoz soli z Ukrajiny

Ruský úrad pre ochranu spotrebiteľov Rospotrebnadzor dočasne zakázal dovoz soli od ukrajinského štátneho podniku Artyomsol a odôvodnil to porušením legislatívy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa vyhlásenia Rospotrebnadzoru sa zákaz týka importu soli, ktorú vyrába tento konkrétny podnik v Doneckom regióne na východe Ukrajiny, kde prebiehajú boje medzi separatistami a ukrajinskou armádou.
Ruský úrad už predtým informoval, že sprísnil dohľad nad obchodmi v pohraničných regiónoch, ktoré susedia s Ukrajinou, ale až dodnes nevydal žiadny zákaz.
"Štúdia potvrdila porušovanie požiadaviek súčasnej legislatívy," uviedol Rospotrebnadzor na svojej webovej stránke.
Artyomsol vyváža soľ do 22 krajín Európy a Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré združuje bývalé sovietske republiky. Jeho ročná výrobná kapacita je 7 miliónov ton soli a má odhadom 24-% podiel na ruskom trhu.
Rusko vlani na jeseň zakázalo dovoz ovocia a zeleniny z Ukrajiny. Dôvodom vraj bolo zabrániť, aby sa na ruský trh dostali potraviny z Európskej únie (EÚ). Podľa oficiálneho vyhlásenia sa ruská strana obávala, že európski producenti sa môžu pokúsiť využiť Ukrajinu, aby sa so svojimi výrobkami dostali na ruský trh. Moskva totiž v auguste 2014 zakázala dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, rýb, mlieka a mliečnych produktov z USA, EÚ, Austrálie, Kanady a Nórska. Západ to označil za odvetu za svoje sankcie proti Rusku za anexiu Krymu a podporu ruských separatistov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down