03.12.2014 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko zastaví dovoz ovocia a zeleniny z Albánska, dôvodom je reexport z EÚ

Problém reexportu potravín z krajín Európskej únie (EÚ) a reakcia Ruska v podobe zákazu dovozu zasiahla ďalšiu krajinu. Po Ukrajine, Moldavsku a Čiernej Hore sa najnovšie Moskva rozhodla uvaliť zákaz aj na Albánsko. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Ako dnes oznámila ruská veterinárna a fytosanitárna služba Rosselchoznadzor, s platnosťou od 8. decembra dočasne zastavuje dovoz ovocia a zeleniny z Albánska. Ako dôvod uviedla, že časť produktov z tejto krajiny predstavoval reexport embargovaných potravín z Európskej únie. Podobný krok urobila Moskva v októbri voči Ukrajine a Moldavsku a minulý mesiac zakročila voči Čiernej Hore, z ktorej dočasne zastavila dovoz mäsa a dobytka. V tom čase už varovala, že zákaz sa môže dotknúť aj Albánska.
Rusko zaviedlo embargo na dovoz niektorých potravín a agroproduktov z EÚ začiatkom augusta v reakcii na sankcie Bruselu voči Kremľu. Sankcie EÚ, ale aj USA voči Moskve boli odpoveďou na marcovú anexiu ukrajinského polostrova Krym a neskôr na eskaláciu konfliktu na východe Ukrajiny, z čoho západné štáty obviňujú práve Rusko. Okrem politikov sa dotkli aj firiem v energetickom, zbrojárskom a bankovom sektore. Moskva na to zareagovala embargom na dovoz potravín a agroproduktov, konkrétne ovocia, zeleniny, mäsa, mliečnych výrobkov, rýb a morských produktov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down