26.04.2016 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ryba na tanier: kampaň na podporu konzumácie rýb

Ministerstvo poľnohospodárstva ČR (MZe ČR) spustilo kampaň Ryba na tanier na podporu konzumácie sladkovodných rýb.

Ako uviedol riaditeľ odboru kancelárie ministra poľnohospodárstva Vít Doležálek, stáť bude takmer sedem miliónov korún. Kampaň zaistí štátna príspevková organizácia Zariadenie služieb MZe. Predvlani ministerstvo zrušilo marketingový projekt s podobným zameraním, ktorý mal stáť 60 miliónov korún českých bez DPH.
„Projekt bude zameraný predovšetkým na prezentáciu rybacej kuchyne. Chceme poukázať na to, že rybie mäso je nielen chutné, ale najmä obsahuje ľahko stráviteľné bielkoviny, zdraviu prospešné tuky, minerály a vitamíny,“ konštatoval Vít Doležálek.

Ministerstvo si napríklad za 1,7 miliónov korún na prezentácie kúpilo automobil, ktorý by mal počas leta obísť približne 40 destinácií. Auto by po ukončení kampane malo MZe ďalej používať. Na jeseň ministerstvo chce zorganizovať tri rybárske slávnosti, kde počíta s návštevou približne 5 000 ľudí.
Kampaň bola zahájená projektom Týždeň s kaprom za 725-tisíc korún. Väčšina peňazí šla na nákup priestoru v tlačených médiách, zvyšok na natáčanie reklamného spotu a online marketing.
Predvlani pritom MZe ČR tender na propagáciu rýb zrušilo. „Pôvodný projekt smeroval na utrácanie peňazí, napríklad na prenájom anglického autobusu double-decker, nákupy filetovacích nožov, koreničiek či čižiem,“ uviedol krátko po svojom nástupe do funkcie minister Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zrušený projekt podľa neho predstavoval „nehospodárne plytvanie peňazí, hlavne vo chvíli, kedy sa po predchádzajúcej kampani na „Rybu domácu“ v hodnote 150 miliónov korún predaje rýb v zásade nezmenili“.
Podľa posledných údajov sa ryby predvlani objavovali na českom jedálnom lístku viac. Spotreba medziročne stúpla o 0,02 kg na 3,73 kg rýb na obyvateľa za rok. Na tanieroch sa viac objavovali morské ryby (2,04 kg) než sladkovodné.
Produkcia rýb v Českej republike predvlani stúpla na 20 135 ton z 19 358 ton v roku 2013. Najčastejšie chovanou rybou je s náskokom kapor, nasledujú bylinožravé ryby, lososovité ryby, dravé ryby a lieňovité spolu so síhom. Údaje za minulý rok, ktoré zhromažďuje Rybárske združenie ČR, ešte nie sú známe.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down