Štát nevytvára podmienky pre tvorbu zdravého životného prostredia a výrobu zdravých potravín. Povedala to manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová na tlačovej konferencii o srdcovo-cievnych ochoreniach.
„Žijeme vo veľkom nasadení, čo je spojené s už bežným stresom, chýbajúcou relaxáciou a potrebným každodenným oddychom a pravidelnou a zdravou výživou bez rôznej kontaminácie, ktorú žiaľ nemáme v ponuke našich obchodov,“ povedala prvá dáma, ktorá tento rok prevzala záštitu nad Svetovým dňom srdca na Slovensku.
V oblasti zdravej výživy ju inšpirovala nedávna oficiálna návšteva z Grécka. „V Grécku podporujú producentov a pestovateľov potravín, aby vypestovali dostatočné množstvo biopotravín, aby boli sebestační v potravinách. Ministerstvo riadi odborník, ktorý je aj vedec,“ podotkla. Grécky minister poľnohospodárstva sa podľa nej ponúkol, že ponúkne podklady nášmu ministerstvu.
Tohtoročný Svetový deň srdca, ktorý si verejnosť pripomína 29. Septembra, je zameraný na prevenciu u žien a detí. U detí je nebezpečný najmä nedostatok pohybu a rastúca obezita. „Obezita u detí začína byť epidémiou, ktorá ohrozuje naše dôchodky. A keď chceme mať dôchodky je nevyhnutné, aby sme sa tým začali zaoberať,“ upozornil Ján Lietava zo Slovenskej ligy za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Od roku 1965 sa podľa neho obezita u detí a mladých strojnásobila, narastá aj problém s vysokým krvným tlakom.
Šesť z desiatich detí sa nezapája do žiadnej pohybovej aktivity. Ján Lietava spomenul aj štatistiky, podľa ktorých deti trávia 24 hodín týždenne pred televíziou či počítačom. Uviedol tiež, že pokiaľ v rokoch 1977-1978 deti vypili štyrikrát viac mlieka ako sladených nápojov, v rokoch 2001-2002 sa tento pomer vyrovnal a v rokoch 2011-2012 už pijú dvakrát viac sladených nápojov ako mlieka. (tasr)