17.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S. Vlčan: Prvovýrobcovia mlieka budú môcť o finančnú pomoc žiadať v júli

Prvovýrobcovia mlieka budú môcť o finančnú pomoc z rezortu pôdohospodárstva žiadať v júli. Vo Zvolene to v reakcii na kritiku Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) povedal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO). SPPK vo štvrtok upozornila na to, že výrobcovia mlieka a chovatelia dojníc sľúbenú finančnú pomoc ešte stále nedostali.

Vlčan priznal, že pomoc prvovýrobcom mlieka zo sľúbeného desaťmiliónového balíka mešká, vyplatená mala byť do konca mája. "Rozhodnutie a podmienky poskytnutia výnimočnej pomoci z Bruselu sme dostali neskôr," vysvetlil minister pôdohospodárstva. Ako dodal, predpokladá, že schému pomoci schváli vláda ešte tento mesiac.
      "Predpokladám, že v priebehu júla si budú môcť prvovýrobcovia mlieka podať žiadosti, ktoré budeme na Pôdohospodárskej platobnej agentúre okamžite spracovávať, aby v priebehu leta peniaze dostali," povedal Vlčan.
      SPPK vo štvrtok na tlačovej konferencii v obci Selce v okrese Banská Bystrica upozornila na to, že regionálni výrobcovia mlieka a chovatelia dojníc čelia pre nárasty cien vstupov vo výrobe kritickej situácii. Pre dlhotrvajúcu stratu pri chove dojníc v banskobystrickom regióne niektoré podniky rušia svoje chovy a znižujú výrobu regionálnych mliečnych výrobkov. Prvovýrobcom mlieka spôsobujú problémy najmä vysoké ceny energií, pohonných látok, priemyselných hnojív a krmív.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down