29.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SAMO: Zákon o neprimeraných podmienkach je protiústavný a v rozpore s právom EÚ

Zákon o neprimeraných podmienkach, ktorý po vrátení prezidentom SR vo štvrtok opätovne schválila Národná rada (NR) SR, je protiústavný a v rozpore s právom Európskej únie (EÚ). Uviedol to pre TASR Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) v reakcii na schválenie právnej úpravy, ktorá bude platiť od 1. mája.

Podľa Krajčoviča je to ďalšia zlá správa pre ľudí na Slovensku, pretože tento zákon môže negatívne ovplyvniť nielen obchodníkov, ale aj slovenských dodávateľov a spotrebiteľov.
"Zákon je podľa nás protiústavný a v rozpore s európskym právom, a budeme zvažovať ďalšie právne kroky, aby sme ochránili nielen seba, ale aj slovenských dodávateľov a našich zákazníkov pred zlými zásahmi štátu, ktoré ich môžu poškodiť," zdôraznil Krajčovič.
Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami poslanci parlamentu vo štvrtok opätovne schválili. Prelomili tak veto prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý vrátil zákon na prerokovanie do NR SR s pripomienkami.
Zákon z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.
Návrh podľa rezortu reaguje na skúsenosti získané z aplikácie v súčasnosti platného zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, a to tak na strane orgánov štátnej správy, ako aj na strane dodávateľov potravín a odberateľov potravín.
"Vzhľadom na skúsenosti z aplikačnej praxe prišlo k precizovaniu aktuálnych ustanovení, upravujúcich neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny," vysvetlil agrorezort. Ide podľa neho o reakciu na rozhodovanie príslušných orgánov štátnej správy o opravných prostriedkoch, mimoriadnych opravných prostriedkoch a súdov pri uložených sankciách. Vzhľadom na uplatňovanie nových typov konaní, ktoré vykazujú znaky neprimeranej podmienky, bolo tiež podľa predkladateľa nevyhnutné zapracovať nové ustanovenia, ktoré ich upravujú.
Zákon zároveň obsahuje ustanovenie o povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch aspoň 50 % slovenských výrobkov. V rámci pozmeňujúceho návrhu poslankyne za SNS Evy Antošovej sa majú tiež posunúť termíny v prechodných ustanoveniach.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down