11.10.2019 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šampionát holsteinského plemena SR

Šampionát holsteinských dojníc, ktorý sa konal 11. septembra v priestoroch Národného výstaviska Agrokomplex š. p. Nitra, nadviazal na úspešné chovateľské dni v Kočíne a Kremničke.

Na podujatí, ktoré zorganizovala Slovenská holsteinská asociácia (SHA) s podporou MPRV SR a sponzorov sa predstavilo viac ako 50 špičkových dojníc z 19 slovenských fariem.
Zvieratá posudzoval David Sayce, oficiálny rozhodca z Veľkej Británie, ktorý posledných 11 rokov pracuje v spoločnosti World Wide Sires UK a v Škótsku ako genetický konzultant, vyhodnocuje stáda kráv, radí chovateľom v používaní genofondu a pri optimalizácii pripárovacích väzieb.
V Nitre sa predviedli exteriérovo veľmi pekné zvieratá s harmonickou stavbou tela, pevnou chrbtovou líniou a dobrou hĺbkou tela, ako aj korektným mliekovým charakterom a pekne tvarovanou panvou či končatinami. Postupne sa predstavili „redky“ a čiernobiele dojnice na prvej, druhej, tretej a vyššej laktácii. Víťazkou Šampionátu holsteinského plemena sa prekvapivo stala červenostrakatá dojnica s najlepším vemenom, farebná varieta, ktorá je pri tomto plemene rozšírená oveľa menej ako čierna. Šampiónku predviedli chovatelia z Poľnohospodárskeho výrobného a obchodného družstva (PVOD) Kočín. Ide o družstvo, ktoré na svojej farme Šterusy organizovalo výstavu holsteinských dojníc všetkých sedem predchádzajúcich ročníkov.

Viac sa dočítate v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 42.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down