05.11.2019 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šampiónom sa stal elegantný holštýn Lancelot

Zväz chovateľov koní na Slovensku, družstvo na tohtoročnej 14. Národnej výstave hospodárskych zvierat v Nitre prezentoval populácie teplokrvných koní, norika muránskeho a plemeno slovenské športové pony. Pre návštevníkov pripravil tiež predstavenie tradičného ťažkého ťahu jednozáprahov, v ktorom súťažilo 11 furmanov.

Chov koní na Slovensku má osobité miesto. Kone už síce neplnia hospodársky významné úlohy ťažnej sily, s výnimkou chladnokrvných koní používaných pri ťažbe a približovaní dreva, avšak tvoria neoddeliteľnú súčasť života ľudí. Zväčša patria do kategórie záujmových a športových aktivít, ich chov je však odvetvím, ktoré môže významne prispievať k diverzifikácii vidieka, k propagácii vidieckej politiky, k charakteru krajiny a vytváraniu ekologickej rovnováhy či k riešeniu sociálneho problému zamestnanosti na vidieku.
Zväz chovateľov koní na Slovensku, družstvo (ZCHKS) v Topoľčiankach, ktorý pôsobí v rámci chovu koní už 23 rokov, zabezpečuje plemenitbu, registráciu a vystavovanie identifikačných dokladov pre kone. Poverený je vedením plemenných kníh (PK) plemien slovenský teplokrvník, furioso, nonius, hafling, tiež chladnokrvných koní - norik, belgik, belgonorik, norik muránsky a plemien skupiny pony.
Okrem ZCHKS majú postavenie uznanej chovateľskej organizácie v oblasti chovu koní aj Národný žrebčín Topoľčianky, š. p., ktorý vedie PK pre plemená lipican, hucul, shagya arab, originálny arab a tiež Závodisko, š. p., Bratislava, ktorý vedie PK anglického plnokrvníka a klusáka.
Čo sa týka počtu koní chovaných na Slovensku, podarilo sa zastaviť klesajúci trend. Podľa slov Ing. Františka Grácza, výkonného riaditeľa ZKCHS, kým v roku 2002 bola situácia v chove koní kritická - chovalo sa tu 8 300 koní, tak za ostatných 17 rokov sa stavy koní stabilizovali a k 1.1.2019 sa v Plemenných knihách ZKCHS a ostatných chovateľských organizácii evidovalo celkovo 19 600 aktívnych koní.

Viac sa dočítate v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 45.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down