27.08.2019 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sanagro príde o 99% podiel v AFG

Nepriateľské prevzatie firmy AFG skončí fiaskom pre Sanagro. Minoritná spoločníčka v AFG ovládne väčšinu kvôli banálnej právnej chybe.

Spoločnosť SANAGRO v decembri 2018 kúpilo pohľadávku voči AFG. Už vo februári 2019 sa výkonom záložného práva na obchodné podiely spoločníkov stala prostredníctvom VS Agro jediným vlastníkom firmy. Za konateľa AFG bol zvolený JUDr. Michal Krnáč, ktorý je zároveň právnym zástupcom SANAGRO.
Pri ich postupe však porušili predkupné právo menšinovej spoločníčky pani Bródyovej. Podľa spoločenskej zmluvy AFG v prípade prevodu obchodného podielu mal spoločník povinnosť ponúknuť svoj obchodný podiel druhému spoločníkovi. Jaroslav Fidrik ako väčšinový spoločník AFG sa v spolupráci so SANAGRO dohodol na prevode jeho obchodného podielu avšak pani Bródyovej ho neponúkli.
„Z okolností prípadu je zrejmé, že bolo porušené predkupné právo pani Bródyovej. Tá môže žiadať o prevod obchodného podielu jeho nového majiteľa za tých istých podmienok ako ho nadobudol on. Skutočnosť, že prevod obchodného podielu bol realizovaný v rámci výkonu záložného práva je bez akéhokoľvek právneho významu.
Tieto závery vyplývajú aj z judikatúry Najvyššieho súdu SR. Je preto vysoko nepravdepodobné, aby súd nevydal rozhodnutie v prospech pani Bródyovej, ktorá sa tak stane 99% spoločníčkou AFG“ hovoria Alexander Bröstl a Tomáš Čentík z Advokátskej kancelárie Bröstl & Čentík.
Spor medzi SANAGRO a pani Bródyovou má tak nečakané rozuzlenie. Menšinová spoločníka ovládne 99% podiel vo firme, z ktorej chcela pôvodne odísť. SANAGRO ako veriteľ namiesto ovládnutia lukratívnych aktív v AFG bude musieť paradoxne bojovať o svoju pohľadávku s vlastným právnym zástupcom JUDr. Michalom Krnáčom, ktorý je ako konateľ AFG povinný chrániť záujmy dlžníka AFG."

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down