31.07.2018 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šarka slivky je rozšírená po celom svete

Plum pox virus (PPV), známy pod názvom šarka slivky, je ochorenie rozšírené pravdepodobne na celom svete. Prvý výskyt bol zaznamenaný v Bulharsku, odkiaľ sa rozšíril do väčšiny európskych štátov.

Vírus spôsobuje významné hospodárske straty, ktoré sú spôsobené nielen predčasným opadom plodov (niekedy 40 - 100 %) alebo znížením úrody plodov, ale vplýva aj na ich veľkosť a kvalitu. Plody sú bez chuti, nie sú vhodné na sušenie, konzervovanie a ani na prípravu destilátov. Šarka slivky vplýva aj na zdravotný stav infikovaných hostiteľských rastlín, spôsobuje ich predčasné odumieranie. Na základe vedeckých výskumov sa zistilo, že existuje viacero odlišných podskupín PPV. Rozdiel je v modeli šírenia voškami a intenzitou príznakov medzi rôzne náchylnými hostiteľskými druhmi.
Hostiteľskými rastlinami šarky sú všetky druhy kôstkovín z čeľade Rosaceae, najmä marhule, broskyne a slivky. Hospodársky menej významné sú infekcie divých, okrasných a burinných druhov rastlín, ktoré však môžu predstavovať zdroj infekcie pre ovocné druhy kôstkovín.
Príznaky šarky slivky sú pozorované zvyčajne na všetkých častiach rastlín, teda na kvetoch, plodoch, kôre, najčastejšie na listoch a pri niektorých odrodách môžu byť viditeľné príznaky aj na plodoch.

Celý článok Ing. Ivany Horváthovej, ÚKSÚP - OOR je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 31.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down