Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zorganizovala nedávno v Budapešti konferenciu pre meteorológov z rôznych krajín. Odborná diskusia sa týkala pozorovacích technológií.
BUDAPEŠŤ. Sledovanie zemského povrchu už nie je privilégiom len pre armádu alebo pre tvorcov máp. Zo satelitných záberov majú úžitok aj meteorológovia, a takto získane údaje môžu potom poskytnúť aj pre plánovanie v odvetví poľnohospodárstva.
Na výcvikovom stretnutí FAO v Budapešti sa stretli meteorológovia, klimatológovia a experti na vzdialené pozorovanie. Cieľom stretnutia bolo vytvorenie nových kontaktov a podelenie sa s vedomosťami so zástupcami z krajín strednej a východnej Európy. Očakával sa výsledok v podobe lepších informácie o počasí a klíme, najmä pri monitorovaní a zvládaní sucha, čo by malo byť výhodou pre producentov potravín.
Aj na rozsiahlom území
Satelity môžu byť použité na pozorovanie stavu ovzdušia, vody, vyžitia pôdy, vegetácie, topografie a ďalších charakteristík, a to dokonca aj na veľmi rozsiahlom území.
Poľnohospodárstvo predstavuje jedno z klimaticky najcitlivejších odvetví, a zároveň je negatívne zasiahnuté prírodnými výkyvmi, ktoré môžu poškodiť alebo zničiť vybavenie, a môžu spôsobiť straty na úrode, ale aj straty v živočíšnej produkcii. S pokračujúcimi klimatickými zmenami sa dá očakávať, že frekvencia a závažnosť týchto výkyvov sa bude zvyšovať, varujú verejnosť experti z FAO.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)