12.02.2014 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila návrh Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020

Vláda na svojom dnešnom rokovaní na Úrade vlády SR schválila návrh Partnerskej dohody (PD) medzi Slovenskom a Európskou úniou (EÚ) na programové obdobie 2014 až 2020. Ide o základný strategický dokument, ktorý určuje rámec obsahu a rozsahu čerpania európskych štrukturálnych a investičných fondov v nasledujúcich siedmich rokoch.

"Som rád, že sa nám podarilo zavŕšiť našu prácu, ktorá trvala vyše roka, lebo je to zmluva zmlúv," uviedol po skončení rokovania podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD).
Dokument začiatkom týždňa schválili Hospodárska a sociálna rada SR a Rada vlády SR pre Partnerskú dohodu. Sociálni partneri sa k nemu vyjadrili kladne, výhrady malo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré nebolo spokojné so sumou finančných prostriedkov vyčlenených pre samosprávy v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). "Rozpor sme odstránili tak, že majú alokáciu v hodnote približne 1,2 miliardy eur, ktorú budú riadiť sami, ale môžu si ju navýšiť svojimi aktivitami z iných operačných programov," priblížil Vážny.
Návrh v januári kritizovali mimovládne neziskové organizácie, ktoré mu vyčítali, že vylučuje aktívnu participáciu, ako aj efektívnu a nezávislú kontrolu čerpania európskych prostriedkov.
Európskej komisii (EK) bude návrh Partnerskej dohody zaslaný na formálne schválenie koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa. Do roku 2020 by mala SR z fondov EÚ vyčerpať vyše 14 miliárd eur cez projekty v rámci šiestich hlavných operačných programov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down