03.06.2024 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sebestačnosť v produkcii vajec postupne klesá

Slepačie vajce je neodmysliteľnou súčasťou každého jedálneho lístka. V rôznych podobách, v rôznych chutiach, pričom u časti spotrebiteľov prevláda presvedčenie, že to najlepšie pochádza z dedinského dvora.

Roky, na základe vedeckých výskumov je však  dokázané, že kvalita vajcia závisí predovšetkým ani nie tak od toho, kde je sliepka chovaná, ale od zloženia kŕmnych zmesí, ich dostatku pre nosnice a možnosti pravidelného prístupu k nim.

V roku 2023 sa v SR na farmách evidovaných v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ) chovalo 2,75 milióna kusov nosníc, a to na 76 farmách. Z nich bolo 45 malých fariem s počtami nosníc nižšími ako 10-tisíc kusov. Spolu sa na nich chová 30 055 nosníc, čo predstavuje iba 1,1 % z celkového počtu. Takže zásobovanie spotrebiteľov, napriek rozmáhajúcim sa podporným drobnochovom je stále v rozhodujúcej miere na veľkých priemyselných chovoch nosníc.
Medziročne prišlo k poklesu počtu nosníc v intenzívnych chovoch o 5,6 %. Rovnaký trend bol aj v produkcii vajec za minulý rok. Z celkového počtu nosníc sa chová v klietkových chovoch 64,65 %, v podstielkových chovoch 29,95 %, vo voľnom výbehu 5,19 % a v biochovoch 0,21 %. Medziročne prišlo k poklesu podielu klietkových chovov zo 73,7 % na 64,65 %. Avšak iba polovica tohto poklesu bola z dôvodu rekonštrukcie klietkových chovov na alternatívne spôsoby chovu. Zvyšok je z dôvodu zatvorenia fariem alebo zmeny činnosti farmy.

V intenzívnych chovoch sa na farmách vyprodukovalo 591,588 miliónov kusov konzumných vajec, čo predstavuje pokles o 10,2 % oproti minulému roku. Podľa podpredsedu Únie hydinárov Slovenska Ladislava Birčáka, za týmto poklesom sú dve rozhodujúce príčiny - rastúce dovozy lacnejších vajec do zahraničných obchodných reťazcov pôsobiacich na Slovensku, keďže v rámci EÚ je nadvýroba vajec, a druhým dôvodom je prerábanie klietkových chovov na alternatívne, pri ktorom sa znižujú stavy nosníc na jednotlivých farmách.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down