27.12.2018 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sektor cukru a cukrovej repy bol v roku 2018 poznačený krízou

Slovenský cukrovarnícky spolok, ktorý je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), pozitívne hodnotí fakt, že sa udržala úroveň podpory pestovania cukrovej repy zo strany štátu a EÚ, a že bola cukrová repa zaradená medzi komodity podporované tzv. zelenou naftou. Uviedla to pre TASR hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Sektor cukru a cukrovej repy bol podľa jej informácií v roku 2018 poznačený krízou. Na nepriaznivú situáciu vplývajú veľmi nízke realizačné ceny cukru na trhu, ktoré trvajú od ukončenia režimu kvót, teda od začiatku októbra 2017. Svetové ceny cukru sú na nízkej úrovni.
Zdôraznila, že výrobcovia cukru negatívne vnímajú aj snahy EÚ o znižovanie obsahu pridaných cukrov v potravinách, ktoré nie sú podmienené znižovaním celkového energetického obsahu produktov. Sektoru ubližujú aj v médiách prezentované nekvalifikované a zavádzajúce vyjadrenia o zdravotných rizikách konzumácie cukru.
Slovenský cukrovarnícky spolok si podľa Holéciovej do budúcnosti praje lepšie úrody cukrovej repy ako v súčasnej kampani, rast cien cukru v EÚ, ako aj vo svete. Dôležité bude, aby na Slovensku boli zabezpečené čo najlepšie podmienky pre pestovanie cukrovej repy ako kľúčovej suroviny pre produkciu cukru v zmysle podpory pestovateľov cukrovej repy.
Holéciová dodala, že pozitívna rentabilita pestovania cukrovej repy je nevyhnutná pre fungovanie a udržateľnosť celej vertikály cukor – cukrová repa, preto je potrebné situáciu v sektore pozorne sledovať a včas urobiť potrebné opatrenia. Pestovanie cukrovej repy a produkcia cukru by mali byť pre Slovensko prioritnou záležitosťou aj vo vzťahu k zachovaniu sebestačnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down