07.10.2014 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sekundárne škody sú pre farmárov vyššie ako primárne

Následky sankcií Ruskej federácie na poľnohospodárstvo v krajinách Európskej únie (EÚ) nie sú jednotlivé členské krajiny schopné riešiť na národnej úrovni. Nevyhnutné sú účinné spoločné opatrenia zo strany EÚ, tie však chýbajú, zhodli sa na spoločnom rokovaní v Beladiciach v okrese Zlaté Moravce zástupcovia rezortov poľnohospodárstva siedmich členských krajín EÚ.

BELADICE. „Niektoré členské štáty evidovali priamy dopad sankcií až na úrovni 70 miliónov eur, čo sa týka odbytu. No je tu sekundárna hrozba, pretlak potravín a zneužívanie tohto pretlaku na cenovú destabilizáciu zo strany obchodných reťazcov,“ povedal minister pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR Ľubomír Jahnátek.

Rovnaké skúsenosti potvrdil český minister pôdohospodárstva Marian Jurečka. „Bravčové mäso do Ruska nevyvážame zhruba od začiatku tohto roka. Posledný mesiac prichádza k tlakom na znižovanie jeho cien, no na pultoch to nie je vidieť. Tak sa pýtame, kde tá marža zostáva? Poľnohospodári nikdy nemali nejaké premrštené marže, no začína sa ukazovať, že obchodné reťazce začínajú túto situáciu zneužívať na znižovanie cien, pritom k tomu nie je racionálny dôvod.“

Slovenská republika zaznamenala zatiaľ priamu stratu z exportu poľnohospodárskych produktov do Ruskej federácie 6 miliónov eur.

„No len v samotných jablkách predaných za posledný mesiac a pol je strata 12,5 milióna eur. Spôsobilo ju zníženie cien o 10 centov za kilogram. A podobná situácia je aj v ostatných krajinách,“ konštatoval Jahnátek.

Podľa jeho slov je v súčasnosti veľký tlak na ceny mäsa.

„Výkupné ceny sa pohybujú na úrovni 1,15 eura za kilogram živej váhy. Výrobné náklady sú 1,30 eura, takže už teraz je v neprospech prvovýrobcov 15-centový rozdiel v cene.“

U mlieka sa očakával pokles výkupných cien o 4 centy za liter, v súčasnosti sú však ceny nižšie už o 6 centov a tlak na znižovanie cien pokračuje.

Český minister Jurečka odhadol sekundárny dopad sankcií na českých poľnohospodárov na 50 miliónov eur ročne, spolu s primárnym dopadom sa strata blíži k sume 70 miliónov eur. „Veľmi podrobne mapujeme cenový boj, čo sa týka importu do Českej republiky,“ povedal.

Slovinsko vyváža výrobky za 850 miliónov eur, do Ruska z toho smeruje 30 miliónov eur. „Embargo spôsobilo škody za 11 miliónov eur. No do Slovinska prichádzajú výrobky z ďalších krajín a tie tlačia na naše ceny. Momentálne sme zobrali z trhu 3000 ton jabĺk. Robíme hĺbkové kontroly, aby sme zistili, odkiaľ výrobky pochádzajú,“ konštatoval minister pôdohospodárstva, lesníctva a potravinárstva Dejan Židan.

Aj on potvrdil, že obchodné reťazce zneužívajú situáciu. „Zabrániť im v tom môžu len spoločné opatrenia EÚ,“ domnieva sa.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down