10.10.2022 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Shetlandský pony v type mini

Pohľadom na bežiace mini shetlandské poníky v štvorzáprahu sa mohli potešiť návštevníci nitrianskeho Agrokomplexu, ktorí zavítali na divácky atraktívne predvádzanie koní. To v rámci Národnej výstavy hospodárskych zvierat pripravil Zväz chovateľov koní na Slovensku – družstvo.

Využitie pony je nielen vo svete záprahu, ale aj pri výcviku mladých adeptov jazdeckého športu. Slúžia na jazdenie menších detí, sú veľmi obľúbené v kontaktných zoologických záhradách a sú dobrými spoločníkmi veľkých koní.
Podľa Štatútu plemennej knihy plemien pony (slovenský športový pony, welsh pony a shetlandský pony), dochádza v súčasnosti k renesancii ich chovu. Po vstupe Slovenska do Európskej únie sa intenzívne prehlbuje medzinárodná spolupráca, výmena genofondu a informácií. Na základe európskych nariadení sa využívajú spoločné metodiky, vzájomne sa uznávajú výsledky kontroly úžitkovosti, kontroly dedičnosti a hodnotenia vonkajších vlastností.

Krajinou pôvodu shetlandský pony sú Shetlandské ostrovy, ležiace severne od Škótska. Ide o jedno z najmenších, najstarších a najmenej náročných plemien. Z pôvodnej domoviny, kde bol využívaný na práce v baniach a na nosenie nákladov, sa rýchle rozšíril takmer do celého sveta. Na jeho základe vznikali nové plemená, ako falabela, minihorse či americký shetland.
Plemeno shetlandský pony sa u nás chová už dlhodobo. Populácia na Slovensku vznikla na základe importu originálnych shetlandských pony s určitým vplyvom kríženia týchto pony s inými plemenami.
Chovným cieľom je harmonický, charakterovo vyrovnaný a všestranne použiteľný pony, dlhoveký, nenáročný, dobre kŕmiteľný, zdravý, bez chýb postojov, končatín a chodov, bez hrubých exteriérových chýb.
Pri štandardnom type smeruje chovný cieľ k udržaniu pony s pokojným charakterom, ochotou pre prácu pod sedlom aj v záprahu, pre detské jazdecké i vozatajské súťaže, pre hipoterapiu. Pri športovom type je chovným cieľom ušľachtilý, temperamentný, športovo využiteľný pony pre jazdecké a záprahové súťaže mládeže. Pri mini type smeruje chovný cieľ k miniaturizácii, pri zachovaní súladného exteriéru a zdravia. Typy sa môžu vzájomne krížiť; potomstvo je potom zaradené podľa palicovej výšky na kohútiku (VK). Pri štandardnom type nesmú registrované jedince vo veku štyroch rokov presiahnuť VK palicovú 105 cm a pri mini type je povolená maximálna palicová VK do 87 cm.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 41.
Ukážka – viď sekcia VIDEÁ

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down