26.07.2011 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa

Ochranu zameriame na plesňové ochorenia.

Intenzívne zrážky prekvapili asi mnohých. Tam, kde nespôsobili škody, boli určite veľmi prospešné na vyrovnanie vlahového deficitu. Preto sa aj ochrana musí v najbližšom období viac zamerať na plesňové ochorenia. Škodcovia sa budú postupne aktivizovať po zmene počasia na suchšie a s minimom zrážok. 

Objavovať sa môžu prvé príznaky septóriovej škvrnitosti zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti sú povolené dva meďnaté prípravky, a to Kuprikol 50 a Cuprocaffaro. 

Pleseň zemiaková na zemiakoch získala uplynulým počasím veľmi vhodné podmienky na šírenie. Jej škodlivosť môže byť o to nebezpečnejšia, že nie je možné na všetky plochy okamžite nasadiť potrebnú techniku s postrekovačmi. Ochrana ma preto zmysel iba v prípade nižšieho napadnutia. V opačnom prípade treba zvážiť možnosť predčasného ukončenia vegetácie (mechanicky zničením vňate alebo chemicky desikáciou) na zabránenie jej presunu do hľúz. V prípade chemickej ochrany treba dodržiavať ochrannú dobu pred zberom. 
Podobne aj na jadrovinách sú podmienky na šírenie chrastavitosti viac ako ideálne. Prípadnú ochranu treba zosúladiť s ochrannou dobou a skorosťou ošetrovanej odrody. 

Pre vinič je toto posledná tohoročná signalizácia, pretože u väčšiny vinohradníkov je najbližší postrek pravdepodobne šiestym v tohoročnej sezóne. Tento počet ošetrení je maximum v integrovanej ochrane, avšak aj ostatní vinohradníci by nemuseli ošetrovať viackrát. Posledné ošetrenie sa bez ohľadu na počasie zameriava vždy na múčnatku aj peronospóru, v terajších podmienkach aj proti plesni sivej
Ošetrenia proti hnitiu hrozna sa pre integrovanú ochranu počítajú až po 1. auguste, takže v prípade vlhkého počasia ešte bude možné ošetrenie proti tejto chorobe špeciálnymi prípravkami určenými iba proti nej.
Upozorňujeme aj na postupné liahnutia húseníc spriadača amerického. V pravidelne ošetrovaných sadoch nie sú problémom; ich škodlivosť môže nastať v extenzívnych sadoch, stromoradiach pri cestách, prípadne v parkoch. V prípade premnoženia je možná aj chemická ochrana. Proti mladým húseniciam účinkujú Biobit XL a Biobit WP, a v neskorších štádiách sa používajú Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol a Steward. 
Ing. STANISLAV BAROK 
ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down