28.06.2011 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa

Ošetrujeme proti podkopáčikom a obaľovačom.

Uplynulý jún možno zrážkovo v niektorých lokalitách hodnotiť ako mierne nadpriemerný. Preto opätovne upozorňujeme na vlhkomilné plesňové ochorenia, a to pleseň cibuľovú na cibuli, pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch, pleseň uhorkovú na tekvicovej zelenine a chrastavitosť jadrovín. 
Výber prípravkov proti nim je pomerne široký, vrátane možnosti použitia jedného prípravku proti všetkým uvedeným chorobám. Treba však brať ohľad aj na ochrannú dobu pred zberom, najmä pri uhorkách, rajčiakoch a skorých odrodách zemiakov a jabloní. 
V súčasnosti prebieha rojenie 2. generácie podkopáčikov na jabloniach v najjužnejších oblastiach Slovenska. Ich škodlivosť je významná hlavne v najteplejších oblastiach, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, pričom menšie škody môžu vzniknúť aj na juhu susediacich okresov, teda Pezinok, Senec, Trnava, Nitra a Levice, plus na východe republiky v okrese Trebišov. 
Na ostatnom území republiky sú ich škody zanedbateľné. Momentálne prebieha intenzívne rojenie dospelcov podkopáčikov a postupne aj kladenie vajíčok. Na chemickú ochranu v čase rojenia v období od 2. do 5. júla možno použiť prípravky Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS alebo Lambdol, alebo v čase kladenia vajíčok približne o 5 - 7 dní neskôr oproti uvedenému obdobiu sa používajú prípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Spintor a Rimon 10 EC.
 
Prvá polovica júla je aj obdobím postupného rojenia 2. generácie obaľovačov. Najprv lietajú motýle obaľovača broskyňového a slivkového a po nich obaľovača jablčného. Preto upozorňujeme na ošetrovanie proti obaľovačovi slivkovému a broskyňovému, ktoré treba vykonať približne podľa uvedenej tabuľky. Uvedené termíny treba prispôsobiť konkrétnej lokalite, prípadne aj zmenám počasia, najlepšie pozorovaniu v sade. Väčšinou postačuje jedno ošetrenie. 
Povolené prípravky: 
- obaľovač slivkový
- 1. skupina prípravkov - Dimilin 48 SC alebo
- 2. skupina prípravkov - Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Mospilan 20 SP, 
- obaľovač broskyňový:- Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol. 
Na viniči sú pozorované prvé výskyty múčnatky aj peronospóry, preto je potrebné ďalšie ošetrenie 2 týždne po odkvitnutí proti obom chorobám.

Ing. STANISLAV BAROK 
ÚKSÚP – OOR 

Územie Slovenskej republiky                                         Obaľovač slivkový       -    Obaľovač broskyňový
                                                                                               1. termín / 2. termín 
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, 
Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky):  8. až 12. júla / 15. až 20. júla - 13. až 18. júla 
2. signalizačné pásmo (ohraničené približne okresmi
Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská
Sobota, Košice a Michalovce):                                           12. až 15. júla 20. až 25. júla - 18. až 23. júla 
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny 
severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky
 približne 600 m):                                                    19. až 22. júla 26. júla až 1. augusta   -  24. až 30. júla 
polohy nad 600 metrov                                                            ešte plus 5 - 7 dní                                  -

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down