19.03.2019 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Aktuálna ochrana rastlín pred chorobami

Počasie ukazuje svoju premenlivú tvár. Hrozia aj prízemné mrazy, ale môžeme sa tešiť aj na vysoké obedňajšie teploty.

Už teraz upozorňujeme na moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Vyhovuje jej vlhké počasie, najnebezpečnejší je dážď priamo do rozvinutých alebo odkvitajúcich kvetov.
Preventívnou ochranou je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva dvakrát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia, najmä v období kvitnutia. Preto je veľmi dôležité sledovať začiatok kvitnutia. Z prípravkov sú na ošetrenie sliviek, čerešní a višní povolené Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Rys a Tebu 250, ďalej na broskyne, marhule, slivky a čerešne Prolectus, na čerešne Switch 62,5 WG a do všetkých kôstkovín Signum (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Zato 50 WG (aj MB), Green Sign a iba v MB balení do všetkých kôstkovín Moníliová spála Stop. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.
Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne, napr. z rodu Pythium sp. Preventívne treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom dostatočnú vzdialenosť navzájom a vzdušnosť.

Celá správa je uverejnená v Týždenníku Roľnícke noviny č. 12, v príspevku Ing. Stanislava Baroka (ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín).

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down