17.07.2018 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Boj proti mínerke pórovej a moliciam...

Pri mínerke pórovej upozorňujeme na výhodné použitie mechanického spôsobu ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20. augusta.

Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä druhov, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde.
Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.

Ďalej upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Ich výskyt bol toho roku veľmi skoro, prvé dospelce lietali už pred mesiacom, pričom početnosť rýchlo narastá, čomu napomáhajú takmer nepretržité vhodné podmienky pre vývoj ďalších generácií. Ochrana je pomerne zložitá, je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie.
Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu!

 

Celá správa Ing. Stanislava BAROKA (ÚKSÚP - OOR) je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 29.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down