09.07.2018 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Boj proti plesniam a ďalším chorobám

Priebeh tohoročného počasia je skutočne veľmi zaujímavý. Vegetácia začala suchom, rýchlo nasledovali vysoké teploty a potom lokálne intenzívne a celkovo aj plošne výdatné zrážky. Tak tomu bolo aj v poslednom týždni. Preto sa nakoniec zdá, že tento rok bude viac o plesniach a iných chorobách vyžadujúcich viac vlahy.

Pre pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch možno na presnejšie určenie potreby ošetrovania využiť podrobnú signalizáciu pre 55 lokalít Slovenska, zverejňovanú týždenne na stránke www.uksup.sk. Zároveň pri zemiakoch platí, že potreba intenzívneho ošetrenia je pri všetkých odrodách bez ohľadu na ich skorosť z hľadiska zberu. Neošetrujú sa iba odrody, ktoré budú zberané do 14 dní. Lokalít bez potreby ošetrovania je málo, napr. Báhoň (okres Pezinok), Sekule (okres Senica), Topoľčany, Banská Bystrica, Vígľaš (okres Detva), Haniska (okres Košice - okolie), prípadne ďalšie oblasti so zrážkami pod 35 mm za uplynulé dva týždne.

Ochrana proti plesni uhorkovej je v tomto období takmer nereálna, pretože už dávno je obdobie zberu. Do úvahy tak prichádzajú iba prípravky s veľmi krátkou ochrannou dobou, ktorá je v tomto prípadne 1 až 3 dni pre prípravky označené výraznejšie. Ďalej uvádzame všetky povolené prípravky: Tanos 50 WG (aj v malospotrebiteľskom balení - MB, aj na cukety), Acrobat MZ WG, Cozep, Aliette 80 WG (aj MB, aj do tekvicovej zeleniny), Previcur Energy (aj MB), Champion 50 WG (aj MB), Banko 500 SC, Bravo 500, Cloril, Green Bra 500, Talonil 500 SC, Dithane M 45 (aj do tekvicovej zeleniny), Dithane DG Neo Tec, Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB, aj do tekvicovej zeleniny), Infinito, Infinito SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Pleseň Stop, Korzar a Choroby rajčiakov a uhoriek Stop.

Celá signalizačná správa z ÚKSÚP-u - OOR je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 28.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down