04.05.2021 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Červivosť a chrastavitosť plodov jadrovín

Skorú červivosť plodov jabloní spôsobuje piliarka jablčná. Piliarky sú drobné osičky, ktorých larvy sa môžu výnimočne v niektorých rokoch premnožiť a spôsobiť straty na úrode.

Piliarka jablčná prezimuje v štádiu larvy v kokóniku v pôde. Na jar sa kuklí a neskôr sa liahnu osičky. Samičky kladú jednotlivo vajíčka do kališnej časti kvetov. Asi o 10 dní sa liahnu larvy, ktoré na mladom plode vyžierajú povrchovú špirálovú chodbičku. Neskôr prenikajú priamo do stredu plodu. Plod opúšťajú dosť veľkým otvorom, pri ktorom možno nájsť kôpku vlhkého hnedého trusu. Jedna larva môže poškodiť 2 - 3 plody. Dospelé larvy vypadávajú na zem a zahrabávajú sa do pôdy na prezimovanie. Škodca má jednu generáciu do roka.

Ochrana proti piliarkam má význam iba v oblastiach s pravidelnými škodami na úrode. Robí sa iba jeden dôkladný postrek stromov ihneď po odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!).
Povolený je prípravok Sivanto Prime (účinná látka flupyradifurone). Určitý účinok môžu mať aj prípravky autorizované proti žravým a cicavým škodcom alebo húseniciam, ktorými sú Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Delta EW 50, Dinastia, Karate Zeon 5 CS (aj MB), Ninja Zeon 5 CS a Lambdol a len v MB balení Decis Al, Sanium Ultra, Sanium Ultra Al a Samuraj.

Okrem škodcov bývajú plody jadrovín skoro po odkvitnutí napádané aj chrastavitosťou. Táto hubová choroba je bežne rozšírená na celom svete. Vyhovujú jej najmä vlhkejšie podmienky. Pre vznik prvotných infekcií je potrebné dostatočne dlhé orosenie listov, či už priamo rannými rosami alebo počas dažďa až do uschnutia listov po daždi. Preto sú jej výskyty častejšie a intenzívnejšie vo vyšších polohách. Z preventívnych opatrení treba spomenúť voľbu vhodných vzdušných stanovíšť, výber odolnejších odrôd, likvidáciu opadaných listov a zabezpečenie vzdušných korún stromov.
S chemickou ochranou sa začína tesne po odkvitnutí. V prípade daždivého počasia je potrebné opakované ošetrovanie v pravidelných intervaloch podľa skorosti odrody, približne až do polovice júla.

O tom, aké sú aktuálne povolené prípravky, sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 18.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down