20.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Eutypióza viniča spôsobuje jeho usychanie

Huba Eutypa lata, vyskytujúca sa kozmopolitne, spôsobuje jednu z najnebezpečnejších ochorení dreva viniča. Od napadnutia až po prejav samotného ochorenia môže uplynúť aj niekoľko rokov.

Huba napáda najmä staré drevo a následkom jej pôsobenia dochádza k predčasnému hynutiu ramien alebo celých krov.

Infekcia nastáva spórami z prezimujúcich peritécii na povrchu napadnutých a odumretých výhonkov, pričom sa šíria vetrom. Vhodnými podmienkami na šírenie ochorenia sú dažde. V zime, počas daždivého počasia či sneženia, sú spóry uvoľnované z peritécií na odumretom infikovanom dreve.
Pre patogéna sú vhodné najmä zanedbané odumreté časti kmeňa, ramena alebo čapíkov. Huba postupne prerastá do hĺbky. Drevené časti odumierajú a sfarbujú sa do hneda. Na odumretom dreve možno neskôr nájsť pyknídiá pôvodcu ochorenia. Ochorenie sa prejavuje zväčša na jar, kedy z púčikov vyrastajú podozrivo slabé zmnožené letorasty. Tie sú niekedy bledozelené s množstvom drobných a deformovaných listov. Napadnuté kry majú slabé, krátke a metlovité letorasty. Typické je skrátenie internódií. Listy sú malé, chlorotické, s nekrotickými škvrnami. Kvety opadávajú, strapce sú malé a majú nerovnomerne vyvinuté bobule. Ochorenie spôsobuje usychanie postihnutej časti alebo celého kra viniča.

Z preventívnych opatrení možno odporučiť odstránenie iných hostiteľských druhov z okolia vinohradu. Dôležité je však aj odstránenie napadnutých kmeňov a výhonkov. Huba má široký okruh hostiteľov (najmenej 80 rastlinných druhov). Najčastejšie sa vyskytuje na listnatých stromoch. Rez pod napadnutým drevom treba vykonať hlbšie pod miestom napadnutia - až do zdravého pletiva. Na väčšie rany je vhodné aplikovať aj fungicídny náter. Samozrejmosťou je odstránenie, resp. spálenie všetkého napadnutého dreva z vinohradu. Proti eutypióze viniča nie je účinná chemická ochrana.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down