12.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Najskôr sa ošetrujú broskyne

Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba – kučeravosť broskyňových listov.

Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, a pri opakovaných viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 ⁰C. Hube vyhovujú skôr nižšie ako vyššie teploty. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov; vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Keďže počasie je veľmi premenlivé, je takmer isté, že dážď, aj keď v nižšej intenzite, v období pučania broskýň bude.
Najúčinnejšou ochranou proti kučeravosti je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Aj z tohto dôvodu je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase! Neošetruje sa iba v období, keď sa očakávajú mrazy.
Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Airone SC, Badge WG, Coprantol Duo, Cuproxat SC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Champion 50 WG (aj MB) alebo Kuprikol 50 (aj MB), a iba v MB balení Choroby rajčiakov a uhoriek Stop, Korzar, Kučeravosť Stop a Pleseň Stop, pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky.

Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín bude uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 12.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down