13.03.2018 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Najskôr sa začínajú ošetrovať broskyne

Po neskorej februárovej i marcovej zime pomaly prichádza jar a s ňou prebudenie vegetácie.

Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba - kučeravosť broskyňových listov. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 °C. Hube vyhovujú skôr nižšie ako vyššie teploty.
Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov, vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Podľa predpovede počasia má byť do piatku 16. marca premenlivých s teplotami okolo 10 °C.
Najúčinnejšou ochranou proti kučeravosti je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Aj z tohto dôvodu je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase! Neošetruje sa iba v období, keď sa očakávajú mrazy, ktoré sú po vyššie uvedenom dátume predpovedané. Preto odporúčame ošetrovať až v období, kedy skutočne pominie návrat mrazivého počasia a vyčkať na krátkodobú trojdňovú presnú predpoveď, či skutočne tieto mrazy v najbližší víkend prídu.

Celá signalizačná správa je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 11.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down