20.04.2021 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Netkané textílie na ochranu cibule a jahôd

Tak konečne napršalo aj v suchých nížinných regiónoch Slovenska. Je veľký predpoklad rýchleho postupu vegetácie v prípade oteplenia, ktoré najneskôr začiatkom mája príde.

Koncom apríla až začiatkom mája býva pravidelne pozorované rojenie múch mínerky pórovej, ktorá poškodzuje hlavne cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. Upozorňujeme na možnosť využiť prikrývanie porastov ešte pred začiatkom rojenia netkanými textíliami, ktoré je potrebné vykonať čo najskôr. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2.
Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri jarnej generácii mínerky to býva najskôr v druhej polovici mája. Chemická ochrana je možná prípravkami Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Scatto a iba v MB balení Decis Al a Sanium Ultra (všetky obsahujú účinnú látku deltamethrin) v období hromadného rojenia dospelcov, čo bude pravdepodobne na prelome apríla a mája.
Okrem mínerky pórovej napáda cibuľu aj kvetárka cibuľová, ktorá poškodzuje najmä cibuľu, menej cesnak a pór.

Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - je uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 16.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down