12.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ochrana mrkvy, zemiakov, zeleru, jabloní...

Vzhľadom na pretrvávajúce suché počasie upozorníme najprv na múčnatku mrkvovú napádajúcu najmä mrkvu a petržlen, prípadne menej pestovaný paštrnák.

V prevencii proti nej sú najúčinnejšie preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Na chemickú ochranu sú povolené do mrkvy prípravky Mavita 250 EC a Score (oba s účinnou látkou difenoconazole, Score aj MB), do mrkvy, petržlenu a paštrnáku Askon (účinná látka azoxystrobin + difenoconazole, aj MB), do mrkvy a petržlenu Signum (účinná látka boscalid + pyraclostrobin, aj MB), Luna Experience (účinná látka fluopyram + tebuconazole), Zato 50 WG a Magnicur Core (oba s účinnou látkou trifloxystrobin), Kumuluis WG (aj MB) a Thiovit Jet (oba s účinnou látkou síra, aj MB) a do koreňovej zeleniny všeobecne Dagonis (účinná látka difenoconazole + fluxapyroxad), Sulfurus (aj MB) a Síra BL (oba s účinnou látkou síra). Okrem toho je povolený do mrkvy biologický prípravok Serenade Aso (účinná látka Bacillus subtilis) a do petržlenu v skleníkoch Sonata (účinná látka Bacilus pumilis). V zásade sa ošetruje až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne len výnimočne v miestach s pravidelnými výskytmi a mimoriadne priaznivými podmienkami, ktoré v tomto roku trvajú vo väčšine oblastí približne od začiatku júna.

Pre pleseň zemiakovú na zemiakoch (prípadne aj na rajčiakoch) možno na presnejšie určenie potreby ošetrovania využiť podrobnú signalizáciu pre vybraných 67 lokalít Slovenska zverejňovanú týždenne na stránke www.uksup.sk. Potreba ošetrovania je len v lokalitách s vyššími úhrnmi zrážok približne nad 30 - 40 mm za posledný týždeň, čo spĺňa iba niekoľko lokalít nepravidelne rozmiestnených po celom Slovensku. Neošetrujú sa odrody, ktoré budú zberané do 14 dní.

Pre jablone a hrušky platí okrem posledného upozornenia na obaľovača jablčného aj potreba pravidelnej ochrany proti múčnatke a chrastavitosti, približne každých 12 - 14 dní až do konca júla. V prípade veľmi silných výskytov roztočov alebo roztočcov je potrebná ochrana aj proti nim.

Lokálne daždivejšie počasie búrkového charakteru môže podnietiť rozvoj septóriovej škvrnitosti zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Keďže choroba sa prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti sú povolené prípravky Askon (účinná látka azoxystrobin + difenoconazole, aj MB), Zato 50 WG a Magnicur Core (oba s účinnou látkou trifloxystrobin) a Zoxis (účinná látka azoxystrobin).

Vinohradníkov opätovne upozorňujeme na múčnatku, ktorá je chorobou číslo jeden takmer vo všetkých vinohradníckych oblastiach. Neodporúčame podceniť jej infekčnosť, rovnako spoliehanie sa na veľmi vysoké teploty nemusí byť úplne správne.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down