06.04.2021 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ochrana proti piliarkam a kučeravosti

Možno si už viacerí pestovatelia všimli skutočnosť, že odstup kvitnutia jednotlivých ovocných druhov sa akoby každoročne viac približuje k sebe, až splýva do veľmi krátkeho obdobia niekoľkých dní.

Je tomu aj toho roku, keď takmer naraz kvitnú mandle, marhule, broskyne aj skoré slivkoviny, napr. ringloty, a začínajú aj čerešne a višne.

Avizované ochladenie v posledný víkend nastalo a počas neho zakvitli aj pravé trnky a hneď nato bude krátka, tzv. trnková zima s hrozbou mrazov aj v nížinách. Či bude toto posledné mrazové obdobie, ťažko povedať, ale skôr nie. Vpády arktického vzduchu priamo zo severu sa tejto jari akosi pravidelne opakujú.

Skorú, tzv. nepravú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých skoré slivkoviny už dokvitajú, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v jednom dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd.
Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú Biele lepové dosky, Stopset B a Arboband - lepové dosky biele, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím, čo ešte vo vyšších slivkových polohách možno stihnúť. Na chemickú ochranu sú povolené prípravky Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Delta EW 50, Dinastia a iba v MB balení Decis Al, Sanium Ultra a Sanium Ultra, Al, ktoré sú povolené proti žravým a cicavým škodcom na všetkých ovocných drevinách.

Pri viniči sa blíži termín ošetrovania proti kučeravosti tzv. postrekom na sucho.

Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA - z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín je uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 14.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down