18.07.2016 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ochrana proti vlhkomilným chorobám...

Uplynulý týždeň poľnohospodárov poväčšine potešil. Intenzívnejšie zrážky, najprv búrkového charakteru a koncom týždňa klasický krajinský dážď, výrazne zmiernili vlahový deficit.

V podstate na celom území Slovenska týždenný úhrn prekročil 40 mm. To zároveň znamená, že podmienky pre hubové choroby sa zmenili zo suchomilných chorôb (múčnatky) na vlhkomilné, teda plesne, peronospóry, antraknózy, chrastavitosti, septórie, fuzáriá, botrytídy, všeobecne hniloby a pod. Taktiež to spôsobí, že sa výrazne prejavia múčnatkové príznaky na neošetrovaných porastoch. Tento týždeň bude teplotne normálny a až na jeho konci počas víkendu sa očakávajú ďalšie zrážky vo forme búrok. Preto pracovný týždeň treba venovať preventívnej ochrane a zabrániť vyšším škodám spôsobeným vlhkomilnými chorobami.

Z vyššie uvedeného vyplýva akútna potreba ochrany proti múčnatke, peronospóre a lokálne aj botrytíde vo všetkých vinohradoch. Rovnako proti chrastavitosti jabloní a hrušiek. Taktiež treba zopakovať ochranu proti múčnatke mrkvovej. Stredne skoré a neskoré odrody zemiakov treba ošetriť proti plesni zemiakovej, podobne aj ešte nezrelé porasty rajčiakov. Ďalej upozorňujeme na septóriovú škvrnitosť zeleru.

Celá správa je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 29.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down