25.05.2018 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ochrana viniča, hrušiek, zemiakov...

Vzhľadom na predstih vegetácie minimálne o 10 dní, v dnešnej signalizácii upozorníme na viaceré choroby a škodcov.

Keďže vinič už kvitne približne týždeň, je najvyšší čas na prvé paušálne ošetrenie proti múčnatke aj peronospóre. Je pravdou, že niektoré signalizačné metódy na peronospóru neupozorňujú, ale pravidelné ošetrenie pred kvitnutím proti tejto chorobe sa vo väčšine vinohradov nevynecháva.

Na hruškách poslednýkrát upozorňujeme na méru hruškovú, proti ktorej sú momentálne povolené dva pyretoirdné prípravky s rovnakou účinnou látkou, a to Gunner a Lambada. Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200 - 2000 l/ha vody. Za sezónu sú povolené maximálne tri ošetrenia, pričom po odkvitnutí sa ošetruje najviac dvakrát. Vedľajší účinok proti tomuto škodcovi možno očakávať aj pri systémových prípravkoch povolených proti vyliahnutým húseniciam obaľovačov a voškám.

Ochranu proti múčnatkechrastavitosti na jadrovinách netreba podceňovať. Najmä v oblastiach so zrážkami nad 30 mm za týždeň je potrebné ošetrovanie každých 12 - 14 dní proti chrastavitosti. Odporúčame striedať kontaktné a systémové prípravky, prípadne použiť prípravky s účinkom proti obom chorobám súčasne.

Lokálne sú pozorované výskyty moniliózy plodov na marhuliach. Na priamu ochranu plodov sú povolené prípravky na broskyne, marhule, slivky, čerešne a višne Luna Experience a Teldor 500 SC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a na čerešne aj Switch 62,5 WG. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 21.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down