31.05.2016 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ochrana jadrovín

Na hruškách poslednýkrát upozorňujeme na méru hruškovú, proti ktorej sú momentálne povolené dva pyretoirdné prípravky s rovnakou účinnou látkou, a to Gunner a Lambada.

Za sezónu sú povolené maximálne tri ošetrenia, pričom po odkvitnutí sa ošetruje najviac dvakrát. Vedľajší účinok proti tomuto škodcovi možno očakávať aj u systémových prípravkov povolených proti vyliahnutým húseniciam obaľovačov a voškám. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú ich dôležitým regulátorom početnosti.

Z drobného ovocia upozorňujeme na americkú múčnatku egreša na egreši. Keďže podmienky pre jej vývoj sú priaznivé, odporúčame tretie ošetrenie nie skôr ako 14 dní po predošlom ošetrení prípravkom Discus. Maximálne sa ošetruje štyrikrát, raz pred kvetom a trikrát po odkvitnutí.

Vzhľadom na priebeh počasia a vývoj viniča je predpoklad, že kvitnutie začne v období medzi 3. - 5. júnom. Preto odporúčame vinohradníkom vykonať preventívne ošetrenie proti múčnatke aj peronospóre vo všetkých vinohradoch. Toto platí aj pre tých, ktorí už vykonali jedno ošetrenie a od postreku uplynulo 12 - 14 dní.

Ochranu proti múčnatkechrastavitosti na jadrovinách netreba podceňovať. Najmä v oblastiach so zrážkami nad 30 mm za týždeň je potrebné ošetrovanie každých 12 - 14 dní. Odporúčame striedať kontaktné a systémové prípravky, prípadne použiť prípravky s účinkom proti obom chorobám súčasne.

Pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej. Jej výskyty sú značne nepravidelné čo do rozšírenia, ale aj početnosti. Napriek tomu odporúčame pestovateľom sledovať dospelce, kladenie vajíčok a následne liahnutie lariev, podľa ktorého možno veľmi dobre určiť termín ošetrovania a výber najvhodnejšieho prípravku. Prípravky proti mladým larvám nie sú momentálne autorizované. Na trhu sú iba prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Upozorňujeme ale na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.

Ochrana proti voškám je aktuálna na všetkých plodinách s ich silným výskytom, preventívne sa neošetruje! Veľmi dôležitý je správny výber prípravku, pretože niektoré prípravky majú rozsah použitia aj proti iným škodcom, napr. obaľovačom alebo cicavým a žravým škodcom všeobecne. Preto odporúčame v prípade silných výskytov vošiek vyberať prípravky účinné proti viacerým škodcom súčasne.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down