24.09.2019 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Opatrenia pred múčnatkou broskyňovou

V suchých a uzavretých polohách Slovenska môžu pestovatelia broskýň spozorovať múčnatku broskyňovú (Podosphaera pannosa). Okrem broskýň a mandlí huba napáda aj iné dreviny z čeľade ružovitých.

Z príznakov je známy predčasný opad listov, znížená kvalita, ba dokonca znehodnotenie dopestovaných plodov a celkové oslabenie napadnutej hostiteľskej rastliny. Huba napáda aj letorasty stromov.

Prvotné symptómy sú viditeľné v polovici letného obdobia, kedy sa na spodnej strane listov objavujú v hustých a bielych povlakoch mycéliá. Listy sa deformujú, postupne usychajú a nakoniec opadávajú. Letorasty sú pokryté najskôr bielym, neskôr hnedým podhubím, postupne prestávajú rásť, kôra praská a od vrcholu zasychá. Na plodoch sa vytvárajú jasne viditeľné rôzne veľké škvrny, ktoré sú zvyčajne okrúhle. V miestach škvŕn majú plody kožovitú a tuhú konzistenciu. Ak dochádza k včasnému napadnutiu, plody sa zdeformujú a popraskajú.

Samotná huba dokáže prezimovať vo forme mycélia v púčikoch. V priebehu vegetačného obdobia sa postupne, za priaznivých podmienok, rozširuje pomocou konídií. Ochorenie sa šíri hlavne pri teplotách v rozpätí 21 - 27 °C a pri vyššej alebo striedavej vlhkosti vzduchu. K šíreniu napomáhajú dažďové prehánky, rosa a hmla.

Z ochranných opatrení je potrebné vykonávať odstraňovanie napadnutých výhonkov. V prípade silného výskytu je možné vykonať chemické ošetrenie už pri prvých symptómoch na listoch. Z prípravkov na ochranu rastlín je možné použiť sírnaté prípravky Kumulus WG, Pol - Sulphur 800 SC, Sirus a s účinnou látkou trifloxystrobin prípravok Zato 50 WG. Pri výbere odrôd odporúčame vyberať tie, ktoré sú odolné voči ochoreniu. V priebehu vegetačného obdobia je vhodné zabezpečiť vzdušnosť koruny stromov a optimálnu výživu.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down