05.03.2019 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ošetrenie broskýň presne v správnom čase

Uplynulú zimu možno hodnotiť ako primeranú, najmä z pohľadu snehových či dažďových zrážok. Koniec februára prekvapil veľmi vysokými teplotami atakujúcimi v najjužnejších oblastiach hranicu 20 °C.

Je veľký predpoklad takýchto vysokých teplôt aj v najbližších dňoch, ktoré však budú prerušované krátkymi epizódami ochladenia až k bodu mrazu a prípadným snežením. Preto rozhodovanie o ochranných opatreniach nebude jednoduché.

Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba – kučeravosť broskyňových listov. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 °C. Hube vyhovujú skôr nižšie ako vyššie teploty. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov; vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Keďže predpoveď počasia sľubuje veľmi premenlivé počasie, je takmer isté, že dážď, i keď v nižšej intenzite v období pučania broskýň bude. Najúčinnejšou ochranou proti kučeravosti je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Aj z tohto dôvodu je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase! Neošetruje sa iba v období, keď sa očakávajú mrazy.

Celá signalizačná správa Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - je uverejnená v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 10.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down