03.07.2018 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Phytophthora ramorum ničí duby i buky

Phytophthora ramorum je hubové ochorenie pochádzajúce zo Severnej Ameriky. Začiatkom 90-tych rokov 20. storočia spôsobovala v Severnej Amerike významné ekonomické i ekologické škody. Neskôr bola zistená aj v Európe.

Vzhľadom na široký okruh hostiteľských rastlín, rýchle šírenie a významný vplyv v oblastiach s výskytom v Európe, je Phytophthora ramorum považovaná za dôležité ochorenie aj pre Slovensko. K jej hostiteľským rastlinám patria listnaté stromy, kry a niektoré druhy ihličnanov (prvý výskyt v roku 2009 zaznamenaný na smrekovci japonskom (Larix kaempferi) vo Veľkej Británii).
Hlavnými hostiteľmi sú rastliny z čeľade bukovité (Fagaceae), ružovité (Rosaceae), vavrínovité (Lauraceae), vresovcovité (Ericaceae) a zemolezovité (Caprifoliaceae). V mnohých európskych štátoch bol patogén zistený na rastlinách rododendronu (Rhododendron spp.), kaliny (Viburnum spp.), kamélie (Camellia spp.) a iných okrasných druhoch rastlín. V rámci Európy bol zaznamenaný výskyt Phytophthora ramorum aj na listnatých lesných drevinách, konkrétne na dube (Quercus spp.) a buku (Fagus spp.). Miestom výskytu Phytophthora ramorum môžu byť lesy, lesné a okrasné škôlky, záhradné centrá, ale aj záhrady a parky.
Symptómy napadnutia sú rôzne, v závislosti od druhu hostiteľskej rastliny. K hlavným príznakom patria kôrové nekrózy sprevádzané výtokom exudátu, nekróza, resp. spála listov a vetiev, odumieranie výhonkov, vetiev a celých rastlín. Napadnuté pletivá sa sfarbujú do červenohneda. Pre bázu listov sú typické čierne škvrny, ktoré sa môžu rozširovať pozdĺž strednej žilky. Phytophthora ramorum môže spôsobovať vädnutie celých stromov a odumieranie kôry na kmeni v blízkosti pôdy. Doposiaľ nebol zistený prípad, že by napádala koreňovú sústavu hostiteľskej rastliny.

Celá signalizačná správa Ing. Ivany Horváthovej z ÚKSÚP-u - OOR je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 27.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down