12.06.2018 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Pleseň uhorková, zemiaková i cibuľová...

Vzhľadom na pomerne intenzívne, i keď lokálne zrážky, upozorňujeme na pleseň uhorkovú v porastoch uhoriek a inej tekvicovej zeleniny.

Keďže je to pleseň náročná na vyššie teploty a vlhkosť zároveň, jej škodlivosť môže byť v tomto roku pomerne vysoká. Účinnou ochranou je pestovanie odolných odrôd, ktorých je v súčasnosti hojný výber, a zálievka výlučne podmokom, nie na list. Preventívnu chemickú ochranu je vhodné vykonať na začiatku kvitnutia alebo po objavení sa prvých príznakov.
Počas rastu plodov je ochrana možná iba ihneď po zebre prípravkami s krátkou hygienickou ochrannou lehotou (1 - 3 dni, ďalej zvýraznené prípravky), ktorá je na etikete uvádzaná pod pojmom „ochranná doba“. Povolené sú prípravky Tanos 50 WG (aj v malospotrebiteľskom balení - MB, aj na cukety), Acrobat MZ WG, Cozep, Aliette 80 WG (aj MB, aj do tekvicovej zeleniny), Previcur Energy (aj MB), Champion 50 WG (aj MB), Banko 500 SC, Bravo 500, Cloril, Green Bra 500, Talonil 500 SC, Dithane M 45 (aj do tekvicovej zeleniny), Dithane DG Neo Tec, Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB, aj do tekvicovej zeleniny), Infinito, Infinito SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Pleseň Stop, Korzar a Choroby rajčiakov a uhoriek Stop.

Podobná situácia je aj pri plesni zemiakovej na zemiakoch.

Celá signalizačná správa je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 24.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down