02.06.2020 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Pleseň zemiaková, cibuľová a uhorková

Aj uplynulý víkend nám boli dopriate zrážky. Ich deficit sa pomaly znižuje, čo zasa vyvoláva obavy zo šírenia vlhkomilných chorôb.

Nateraz však naďalej nie sú splnené podmienky vo väčšine významných poľnohospodárskych oblastí (nížinné a kotlinové polohy Slovenska) pre ich rýchle šírenie. Toto sa netýka krajne severného Slovenska, kde je potrebné prvé preventívne ošetrenie proti nižšie uvedeným plesniam.

Upozorňujeme na pleseň zemiakovú na zemiakoch. Podrobný prehľad oblastí s potrebou ochrany je aktualizovaný raz týždenne na stránke http://www.uksup.sk/oor-signalizacia/. Taktiež na tejto stránke je uverejnený prehľad povolených prípravkov na ochranu rastlín. Táto pleseň poškodzuje aj rajčiaky. Pri nich je ochrana potrebná až po zistení prvých príznakov na zemiakoch. Preventívna ochrana nebýva potrebná, pretože väčšina odrôd je dostatočne odolná proti tejto chorobe.

Podobná situácia je aj pri plesni cibuľovej na cibuli, kde je ochrana rovnako potrebná iba na severnom a východnom Slovensku a na všetkých zavlažovaných porastoch. Povolené sú prípravky Affix, Askon (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Signum (aj MB), Chamane, Norios, Zoxis, Acrobat MZ WG, Cozep, Dithane M 45, Dithane DG Neo Tec, Kozep DG Neo, Penncozeb 75 WG, Trimanoc DG, Vondozeb 75 WG, Armetil M, Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB), Infinito SC (aj MB) a iba v MB balení Pleseň Stop, Korzar, Choroby rajčiakov a uhoriek Stop a Moniliová spála Stop.

Pleseň uhorková v súčasných podmienkach ešte nemá priaznivé podmienky na svoje nebezpečné šírenie. Táto pleseň je náročná aj na vyššie teploty, ktoré však podľa predpovedi počasia budú naplnené najbližších minimálne okolo 10 dní. Účinnou ochranou je pestovanie odolných odrôd, ktorých je v súčasnosti hojný výber, a zálievka výlučne podmokom, nie na list. Preventívnu chemickú ochranu je vhodné vykonať na začiatku kvitnutia alebo po objavení sa prvých príznakov.

Čo sa týka obaľovača jablčného očakávame, že teploty pre kladenie vajíčok nastanú v polovici (štvrtok) a na konci (nedeľa) tohto týždňa vždy po jednom dni. Výhľad na ďalšie obdobie nemožno momentálne predpokladať. I tak však odporúčame termín ošetrenia odvíjať od týchto dní, to znamená, najneskôr od nedele 7. júna. To znamená, že termíny uvedené v tabuľke minulej signalizácie boli uvedené správne.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down