04.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Polyfágny škodca Spodoptera frugiperda

Spodoptera frugiperda je polyfágny karanténny škodca, ktorý pochádza z čeľade morovité (Noctuidae), rodu sivkavce (Spodoptera).

Škodca preferuje rastliny z čeľade lipnicovité (Poaceae) ako sú trávy, kukurica, ryža, cirok a cukrová trstina. Taktiež bol pozorovaný aj na iných hostiteľských rastlinách z čeľadí kapustovité (Brassicaceae), tekvicovité (Cucurbitaceae), ďalej na lucerne, cibuli, fazuli, sladkých zemiakoch, rajčiakoch a rôznych druhoch rastlín z čeľade ľuľkovité (Solanaceae), ako napr. baklažán, ľuľok veľkoplodý, paprika a tabak.
Spodoptera frugiperda patrí medzi tropické a subtropické druhy, pričom pravidelne migruje do chladnejších regiónov v priebehu letného obdobia. V súčasnosti je udomácnený v južných regiónoch Severnej Ameriky. V priebehu leta migruje cez USA do južnej Kanady. Rozšírený je aj v Strednej a Južnej Amerike a Karibiku. V Afrike, s prienikmi v Benine, Nigérii, Togu, Sv. Tomášovi a Princovom ostrove je monitorovaný od roku 2016. Rovnako bol v minulosti oznámený jeho prienik aj na paprikách, rajčinách a momordike pri dovoze z tretích krajín, preto panuje oprávnená obava z jeho rozšírenia prostredníctvom obchodu aj do krajín Európskej únie.

Vajíčka Spodoptera frugiperda bývajú prilepené k povrchu listu v skupinách po 100 až 300 kusov, niekedy v dvoch vrstvách. Samička kladie vajíčka v noci, zvyčajne na spodnú stranu nižšie umiestnených listov. K liahnutiu dochádza po 2 - 10 dňoch. Larva Spodoptera frugiperda je veľmi odlišná od iných lariev z rodu Spodoptera. Mladé larvy sú zeleného alebo hnedého sfarbenia. Väčšie larvy sa stávajú kanibalmi. Vývoj prechádza cez 6 instarov a v závislosti od podmienok (potrava a teplota prostredia) môže vývoj cez všetkých 6 instarov trvať 14 - 21 dní. Väčšie larvy sú nočnými živočíchmi až do zakuklenia a dorastajú do dĺžky 30 - 40 mm. V poslednom instare majú variabilné sfarbenie: od ružovej cez žltú, olivovú, hnedú, matnú sivú až úplne čiernu. Štádium kukly trvá 9 - 13 dní. Kokóny sa nachádzajú v zemi alebo medzi listami hostiteľských rastlín.

Celá signalizačná správa je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down