27.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Predjarný postrek jabloní a hrušiek

Náhle a silné ochladenie spomalilo vegetáciu, napriek tomu upozorňujeme na ďalšie ochranné zásahy. Naďalej je možný návrat teplôt pod bod mrazu.

Upozorňujeme, že sa prebúdzajú jadroviny, pri ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne jabloní. Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10 °C, spoľahlivejšia nad 15 °C.
Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť prípravky Bulldock 25 EC, Green Bull (s rovnakou účinnou látkou), Calypso 480 SC a pyretroidy s rovnakou účinnou látkou Karate Zeon 5 CS (aj malospotrebiteľské balenie - MB), Lambada a iba v malospotrebiteľskom balení Samuraj, ktoré sú autorizované proti kvetovke jabloňovej, prípadne húseniciam všeobecne. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

Na hruškách je významným škodcom méra hrušková, proti ktorej sú povolené dva pyretroidné prípravky s účinnou látkou lambda-cyhalothrin, a to Gunner a Lambada. Prvýkrát sa ošetruje v období kladenia vajíčok, najneskôr vo fáze ružového púčika. Podobný účinok možno dosiahnuť aj predjarným postrekom. Ďalší postrek môže byť potrebný v lete s opakovaním o 14 - 21 dní. Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200 – 2 000 l/ha vody. Prípravky Gunner a Lambada použite maximálne trikrát za vegetáciu.
Okrem týchto dvoch prípravkov je povolený aj nový prípravok Movento 100 SC s účinnou látkou spirotetramat, ktorý sa aplikuje v dávke 0,75 na 1 meter výšky koruny pri dávke vody 500 – 1 500 l/ha alebo 500 l/ha/1m výšky koruny, maximálne dva razy za vegetáciu v intervale 14 dní, pričom prvé ošetrenie možno vykonať od konca kvitnutia. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s primeraným účinkom aj proti méram. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú dôležitým regulátorom ich početnosti.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down