08.04.2019 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Predjarný postrek jabloní, sliviek, hrušiek...

Ustálené teplé počasie urýchľuje vegetáciu všetkých druhov pestovaných plodín a rovnako aj ich škodcov a chorôb. Podľa predpovede sa v najteplejších oblastiach budú maximálne teploty pohybovať tesne pod 20 ⁰C najbližších pravdepodobne až 10 dní.

Skorú, tzv. nepravú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých niektoré slivkoviny už dokvitajú, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v jednom dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd.
Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú Biele lepové dosky a Stopset B, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím, čo ešte vo vyšších polohách možno stihnúť. Na chemickú ochranu sú povolené prípravky Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Delta EW 50 a iba v MB balení Decis Al, ktoré sú povolené proti žravým a cicavým škodcom na všetkých ovocných drevinách.

Teplé a vcelku bezzrážkové najbližšie obdobie vyhovuje kvitnúcim druhom stromov, aj tým, ktoré sa na kvitnutie chystajú. Preto upozorňujeme na prebúdzajú sa jadroviny, pri ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne u jabloní. Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10 ⁰C, spoľahlivejšia nad 15 ⁰C. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika.
Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť prípravky Bulldock 25 EC, Green Bull (s rovnakou účinnou látkou), Calypso 480 SC, iba v MB balení Calypso Al a pyretroidy s rovnakou účinnou látkou Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambdol a iba v MB balení Samuraj, ktoré sú autorizované proti kvetovke jabloňovej, prípadne húseniciam všeobecne. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA (ÚKSÚP – Odbor ochrany rastlín) je uverejnená v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 14.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáře k článku

  1. Dobry den. Poprosim Vas o radu. Kolko gramov kuprikolu treba na 10 litrov vody na postrek sliviek? Dakujem. S pozdravom Hornansky.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down