Signalizačná správa: Prikrývanie póru netkanými textíliami

Pri mínerke pórovej upozorňujeme na výhodné použitie mechanického spôsobu ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20. augusta.

Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä u druhov, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.
Ďalej opätovne upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Ich výskyt je toho roku pomerne vysoký, naďalej narastá, čomu napomáhajú nepretržité vhodné podmienky pre vývoj ďalších generácií škodcu. Ochrana je pomerne zložitá, je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok.
Proti molici skleníkovej sú povolené prípravky:

  • do papriky Calypso 480 SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al;
  • do rajčiakov Calypso 480 SC a iba v MB Calypso Al, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a maximálne dvakrát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna;
  • do uhoriek Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a Calypso Al;
  • do tekvicovej zeleniny Scatto;
  • do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu Neemazal T/S.

Postrek sa odporúča zopakovať minimálne dva- až trikrát v intervale 3 – 5 – 7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *