29.03.2021 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Prvé ošetrenie je predjarný postrek

Zdá sa, že jar si už našla pevné miesto. Aj keď príde menšie veľkonočné ochladenie, jarné práce vrátane ochrany proti škodlivým organizmom, sa podľa všetkého rozbehnú naplno.

Opakovane preto pripomíname ochranu proti kučeravosti broskýň, monilióze kôstkovín, prípadne aj fúzavke cesnakovej. Podrobnosti boli zverejnené v predošlých signalizačných správach.

Upozorňujeme na prebúdzajúce sa jadroviny, pri ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne u jabloní. Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov.
Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10 ºC, spoľahlivejšia nad 15 ºC. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť prípravky Bulldock 25 EC, Green Bull (s rovnakou účinnou látkou), Calypso 480 SC a pyretroidy s rovnakou účinnou látkou Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambdol a iba v MB balení Samuraj, ktoré sú autorizované proti kvetovke jabloňovej, prípadne húseniciam všeobecne. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

Na hruškách je významným škodcom méra hrušková, proti ktorej je v súčasnosti povolených viacero prípravkov.

Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín je uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 13.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down