03.04.2023 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Sledovanie početnosti roztočcov a včasná ochrana

Vzhľadom na opakujúce sa mierne zimy, vrátane tej poslednej je vysoký predpoklad dobrého prezimovania roztočcov, a to roztočca ovocného a roztočca chmeľového na ovocných drevinách, preto najmä pri jadrovinách a slivkách upozorňujeme na sledovanie ich početnosti a včasnú ochranu.

Mimoriadne premnoženie roztočcov, ale aj roztočov nastáva najmä pri nesprávnom používaní chemických prípravkov na ochranu rastlín. Preto treba jednoznačne poukázať na najvhodnejší spôsob ochrany, ktorým je biologická ochrana nasadením dravého roztoča Typhlodromus piri. Pri jeho použití je však veľmi dôležitý výber všetkých chemických prípravkov, ktoré sa používajú proti ostatným škodcom a chorobám. Informácie o toxicite prípravkov sú uvedené na etiketách prípravkov, ktoré možno nájsť aj v informačnom systéme prípravkov na ochranu rastlín, pričom sú uvedené v textoch klasifikácie prípravkov pre včely.

Vo výsadbách, kde nie je využívaná biologická ochrana, je chemická ochrana potrebná iba tam, kde sa zistil veľký počet prezimujúcich vajíčok (1 000 a viac na 1 meter dĺžky konárov), alebo v minulom roku bol zaznamenaný silný výskyt. Povolené prípravky majú rôznu špecifickú účinnosť, od ktorej závisí aj termín použitia. Možno ich rozdeliť do nasledovných skupín:

  1. Apollo 50 SC (účinná látka clofentezine, aj MB): na čerešne, višne, jablone, hrušky, jahody, okrasné dreviny a okrasné rastliny, Nissorun 10 WP (účinná látka hexythiazox, aj MB) - do baklažánu, cukety, melónu, melónu cukrového, tekvice, uhorky, papriky, rajčiakov, černice, egreša, maliny, ríbezlí, jabloní, hrušiek, jahôd, viniča, chmeľu a okrasných rastlín ničia vajíčka a mladé larvy, preto sa musia aplikovať tesne pred liahnutím až na začiatku liahnutia lariev zo zimných vajíčok.
  2. NeemAzal T/S (účinná látka azadirachtin, aj MB): do jadrovín (okrem hrušiek), baklažánu, cukety, rajčiaka, tekvice, uhorky, špargle a byliniek (okrem pažítky) a okrasných rastlín. Používa sa najneskôr do konca kvitnutia.
  3. Vertimec 018 EC (aj MB) a A-abameN-II (oba s účinnou látkou abamectin): na jadroviny, jahody, papriku, uhorky a okrasné rastliny. Na jadroviny sa aplikujú tesne po opade kvetných lupienkov.
  4. Ortus 5 SC (účinná látka fenpyroximate, aj MB): na jablone, jahody, vinič, chmeľ a sóju a Sanmite 20 WP (účinná látka pyridaben) iba na okrasné rastliny v škôlkach a v skleníkoch sa používajú na všetky vývinové stupne roztočcov, a to letné vajíčka, larválne štádiá aj dospelce.
  5. Movento 100 SC do cesnaku, chmeľu, jahody a sóje a Mobile (oba s účinnou látkou spirotetramat) do cibule, šalotky, jahôd a chmeľu.
  6. Flipper (účinná látka Fatty acids C7-C18 and C18 unsaturated potassium salts (CAS 67701-09-1): na jahody, rajčiak a uhorku.
  7. Eradicoat Max (účinná látka maltodextrin): na jahody, plodovú zeleninu a okrasné rastliny v skleníkoch. Aplikuje sa až pri zistení roztočcov.
  8. Requiem Prime (účinná látka Terpenoid blend QRD 460): na baklažán, rajčiak, papriku, bylinky, cuketu, melón, uhorku, jahody a okrasné rastliny.
  9. Electicide (účinná látky bifenazate): iba na okrasné rastliny.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down